Analogowa fotografia ślubna

28/ 11/ 2019

Pamiętasz, gdy będąc dzieckiem oglądało się brązowe klisze patrząc pod światło, żeby zobaczyć obrazki? Albo gdy mama wracała od „pana fotografa” z odbitkami, które później razem wklejaliście do rodzinnych albumów? Dzisiaj mało kto pamięta takie zdjęcia, a jeszcze mniej osób robi zdjęcia w ten sposób.

Ten artykuł zabierze cię w małą podróż do czasów analogowej fotografii. Daj jej szansę a zobaczysz, że oczaruje cię klimat, szczerość i pastelowe kolory zdjęć powstających tradycyjną metodą - na kliszy. Przekonasz się, że w świecie, w którym każdego dnia bombardują nas tysiące zdjęć, fotografia analogowa daje szansę na naturalne, piękne i prawdziwe zdjęcia.

Fotografia analogowa – czyli właściwie jaka?

Z fotografią analogową mamy do czynienia wtedy, gdy robimy zdjęcia za pomocą tradycyjnego aparatu fotograficznego na kliszę. Od tej metody w XIX w. wszystko się zaczęło. Dziś taką fotografię określamy mianem analogowej, żeby oddzielić ją od zdjęć robionych aparatami cyfrowymi, z którymi spotykamy się na co dzień.

Co jest wyjątkowego w fotografii analogowej?

W analogowej fotografii chyba najbardziej wyjątkowy wydaje się sam sposób powstawania obrazka. Wyobraź sobie promień światła, który wpada do aparatu fotograficznego przez obiektyw. Światło trafia w kliszę i dosłownie wprowadza w ruch miliony mikroskopijnych kryształków srebra, zawieszone na jej powierzchni. W ten sposób właśnie powstaje zdjęcie. Obraz jest utajony, niewidoczny gołym okiem. Otwórz aparat teraz, a stracisz go bezpowrotnie. Żeby go zobaczyć, trzeba jeszcze film wywołać w specjalnym procesie chemicznym.

Analogowe zdjęcia mają wyjątkowy klimat. Patrząc na zdjęcia zrobione analogiem od razu widać, że są inne niż wszystko co oglądasz codziennie na ekranie komputera, czy telefonu, choć może nie do końca potrafisz sobie odpowiedzieć, co właściwie je wyróżnia. Klisza fotograficzna reprodukuje obraz zupełnie inaczej niż cyfrówka, nadając mu głębię i nastrój w taki sposób, że masz wrażenie jakby na zdjęciu było coś więcej niż widzą oczy.

Na zdjęciu analogowym zobaczysz pastelowe kolory, dzięki którym skóra wygląda naturalnie, zdrowo i pięknie. Klisza fotograficzna doskonale radzi sobie z praktycznie każdą paletą kolorów, jaką spotkasz w naturze. Barwy analogowej fotografii są bardzo specyficzne, a jednocześnie całkowicie naturalne. Jasne, że za pomocą komputera można uzyskać podobne efekty na zdjęciach cyfrowych, ale nie da się całkowicie odtworzyć analogowego klimatu.

Nie zapominajmy też o zdjęciach czarnobiałych. W fotografii analogowej powstają one na prawdziwej czarnobiałej kliszy, a nie są konwertowane w obróbce cyfrowej. Analogowe czarnobiałe zdjęcia mają również naturalne ziarno, tym grubsze im bardziej czułej kliszy używa się podczas fotografowania.   

Analogowa fotografia ślubna

No dobrze. A gdyby tak na reportaż ze ślubu zaprosić fotografa, który zabierze ze sobą tylko analogowy aparat? Jeśli cenisz sobie naturalne i nieprzekombinowane fotografie, to zdecydowanie warto rozważyć zafundowanie sobie reportażu ze ślubu zrobionego w 100% analogowo. Taka fotografia  swoim klimatem idealnie wpasowuje się we wszystkie ślubne motywy przewodnie, które mają wiele wspólnego z naturą. Fotografia analogowa świetnie wkomponuje się w ślub rustykalny, ślub w stylu boho, greenery, itp. Fotograficzna klisza uwielbia duże ilości światła, więc analogowy reportaż ze ślubu i wesela zorganizowanego na świeżym powietrzu będzie strzałem w dziesiątkę! Analogowa fotografia ślubna do dziś przyjęła się już doskonale na Zachodzie. Posługują się nią najlepsi fotografowie ślubni w Stanach Zjednoczonych ze względu na piękne kolory jakie daje fotograficzna klisza i jej ponadczasowy klimat.

Może pomyślisz sobie: zaraz, zaraz, skoro to takie świetne dlaczego w Polsce nikt tego nie robi? I będziesz mieć rację - w Polsce analogowa fotografia ślubna z kilku powodów jest jeszcze metodą pionierską. Po pierwsze dlatego, że robienie zdjęć na kliszy wymaga znacznie większego doświadczenia. Fotografując analogowo, każde zdjęcie musi zostać naświetlone możliwe idealnie, ponieważ nie ma możliwości późniejszej obróbki cyfrowej zdjęcia na komputerze. Ujęcia, które jest zbyt ciemne, zbyt jasne lub nieostre nie da się już uratować. Skutecznie odstrasza to wielu fotografów przyzwyczajonych do poprawiania niedoskonałości zdjęcia już po jego zrobieniu. Drugim powodem jest brak profesjonalnego sprzętu do fotografii analogowej oraz ograniczony dostęp do profesjonalnych klisz i innych materiałów, a także bardzo wysoki koszt ich zakup. Na koniec, fotografia analogowa wymaga także skupienia nad każdym jednym zdjęciem. Fotograf wykonujący reportaż ślubny aparatem na kliszę nie zrobi w dniu ślubu 3000 zdjęć, żeby później wybrać z nich 10 procent nadających się do publikacji, ale raczej dobrze zastanowi się nad każdym jednym zdjęciem. Jedna rolka filmu ma od 10 do 36 zdjęć, więc bardzo szybko się wyczerpuje, a ponadto na jej zmianę potrzeba chwili czasu.

Ograniczenia te nie dyskwalifikują analogowej fotografii przy tworzeniu reportażu ślubnego. Przeciwnie, fotograf pracujący z aparatem na kliszę robi zdjęcia w bardzo przemyślany sposób. Z pełną uwagą, wykorzystując swoje całe doświadczenie stara się zrobić zdjęcia idealnie, nie licząc na późniejsze poprawki.

 

Co zyskujesz dzięki analogowej fotografii?

Jakie korzyści przyniesie Ci wybranie analogowego fotografa na swój ślub? Przede wszystkim zyskujesz pewność otrzymania całkowicie oryginalnych fotografii. Obecnie tylko kilku fotografów w kraju na poważnie podchodzi do fotografowania ślubów w technice analogowej i oferuje taką możliwość swoim parom. Jeśli klimat analogowej fotografii Ci się podoba i szukasz czegoś naprawdę wyjątkowego, reportaż analogowy jest dla Ciebie.

Pamiętaj, że zdjęcia ze ślubu zostają z Tobą przez całe życie. Po album ze ślubu będziecie wiele razy sięgać Wy, dzieci, a może nawet wnuki! Pamiętasz jeszcze skośne kadry i zdjęcia w sepii? Trendy w fotografii ślubnej z czasem się zmieniają. Metody obróbki cyfrowej, które dziś są na topie, za kilka lat mogą budzić rozczarowanie. Fotografia analogowa wydaje się skuteczniej odpierać wszystkie próby czasu. Zdjęcia zrobione na kliszy mają ponadczasowy klimat, a ich naturalne, ale żywe barwy nigdy się nie zestarzeją.

 

Poniższe zdjęcia to fragment reportażu ze ślubu i przyjęcia Klaudii i Piotra w pałacu w Pstrokoniach. Wszystkie fotografie zostały wykonane w technice fotografii analogowej. 

Cały reportaż można obejrzeć tutaj: https://www.marcinsyska.pl/analogowa-fotografia-slubna/

Autorem zdjęć jest Marcin Syska – profesjonalny fotograf ślubny specjalizujący się w fotografii analogowej. Zapraszamy do odwiedzenia jego portfolio na stronie internetowej: www.marcinsyska.pl.

 


TAGI: Brak

Komentarze

©2016 Spinki
Realizacja: eConnect4u