Konsultant ślubny – czy warto podjąć współpracę z wedding plannerem?

6/ 01/ 2017

Konsultant ślubny – czy warto podjąć współpracę z wedding plannerem?

Dziś poruszamy temat nieco kontrowersyjny, bo dotyczący oszczędności związanych ze ślubem - a dokładniej kosztów pracy konsultanta ślubnego. Dlaczego warto włączyć ten wydatek w budżet ślubny?

Przygotowania do ślubu – czas, start!

Na palcu narzeczonej lśni piękny pierścionek zaręczynowy, więc czas najwyższy rozpocząć planowanie ślubu i wesela. Już na samym początku tej długiej drogi zaczynają się piętrzyć pierwsze problemy, więc rodzi się pomysł na skorzystanie z usług agencji ślubnej. Jednak rodzice przekonują, że to zbędny wydatek, że przecież jeśli wszystko się dobrze poukłada w czasie, to się uda to samemu zorganizować…

Jest to wykonalne, przecież wiele osób samodzielnie przygotowuje ślub i wesele. Nie wszyscy jednak mają na to czas (praca, dom, realizacja zainteresowań), nie wszyscy czerpią z tego satysfakcję. Dodatkowo organizacja tak ważnego dnia wiąże się z ogromnym stresem i wygórowanymi oczekiwaniami wobec samych siebie. Czeka Was naprawdę długa i kręta droga – dlatego warto zatrudnić wedding plannera, który będzie Waszym przewodnikiem i Was przez nią przeprowadzi.

Tanio? To nie brzmi dobrze!

W świadomości wielu Polek i Polaków wciąż istnieje przekonanie, że zawsze można znaleźć tańsze rozwiązanie. Organizacja ślubu i wesela to spory wydatek, jednak są rzeczy, na których nie warto oszczędzać - a jeśli można oszczędzać, to należy robić to z głową.

To z oszczędności rodzą się szalone (niekoniecznie dobre) pomysły typu: zdjęcia zrobi kolega kuzyna, bo przecież ma dobry aparat... Ale nie warto godzić się na bylejakość tylko dlatego, że tak jest taniej. Suknię ślubną może uszyć znajoma krawcowa na bazie zdjęć z katalogu drogiej marki? Kopiowanie, powielanie czy - mówiąc już brzydko – kradzież czyiś pomysłów nie powinna mieć miejsca!

Często okazuje się także, że „tania” oferta nie jest w ogóle opłacalna. Wybraliście salę, bo zaproponowano Wam cenę od osoby 170 zł? My wiemy, że lokal, gdzie cena od osoby jest niewiele wyższa (200 zł) jest w rzeczywistości… tańszy! Jak to jest możliwe? Jeśli wiemy, co należy sprawdzić, to potrafimy ocenić standard – i tak oferta droższego lokalu wiele rzeczy zawiera od razu w cenie (np. odpowiednia liczba kelnerów czy pokrowce na krzesła), podczas gdy w przypadku „tańszej” za wszystko trzeba będzie dopłacać!

W przypadku usług w branży ślubnej (jak i chyba w każdej innej) musimy natomiast pamiętać o zasadzie, że im taniej… tym gorzej. Każdy jest dobry w czymś innym. Dlatego Ty oczekujesz odpowiedniej zapłaty co miesiąc za swoją pracę, a ktoś inny wysoko wycenia swój występ podczas wesela lub swój wkład w zorganizowanie całego ślubu i przyjęcia.

Trzeba też pamiętać, że wszystko szybko się zmienia. Ktoś polecił Wam fotografa, na forach ślubnych ma same pozytywne recenzje - więc chcecie go zatrudnić… Okazuje się jednak, że opinie były dodawane przez znajomych fotografa, a nie klientów, a jakość jego pracy pozostawia wiele do życzenia. My to wiemy, ponieważ cały czas obserwujemy branże, znamy ludzi, którzy w niej pracują. Monitorujemy zmiany, testujemy. Nic nie pozostawiamy przypadkowi.

Profesjonalizm kosztuje!

Każdy produkt i każda usługa to efekt pracy konkretnych ludzi. Zawsze specjaliści i eksperci mają wyższe ceny, bo za nimi stoją lata doświadczenia, wiedza, umiejętności. A to wszystko daje pewność i budzi zaufanie. To podstawy, żeby ufać, że i na Waszym ślubie wszystko przebiegnie tak jak powinno.

Profesjonalista to osoba, która w pełni oddaje się swojej pracy. Zna ją od podszewki, wie jak postępować w każdym przypadku. Co ważne, specjalista nie jest gołosłowny - jakość mogą poświadczyć wcześniejsi klienci. Nie kupujesz przysłowiowego kota w worku i dlatego płacisz więcej. Zdecydowanie się na tańszą opcję często przynosi rozczarowanie… a na to w dzień ślubu nie można pozwolić.

Oczywiście, każdy profesjonalista może zejść ze swojej ceny przy odrobinie dobrej woli – i tu znowu na pierwszy plan wysuwa się wedding planner. Często współpracujemy z różnymi podwykonawcami i wiemy na ile powinni wyceniać swoje usługi w zależności od terminu zamówienia, sezonu, lokalizacji. Wiemy, jak negocjować stawki, jakie korzyści dodatkowe można osiągnąć, jak przekonać do swoich racji.

Czy konsultant ślubny powinien dostawać wynagrodzenie?

Przejdźmy jednak do kluczowej sprawy – czy konsultant ślubny to tylko zbędny wydatek? My, wedding plannerzy, często spotykamy się z opinią, że przecież tylko podsuwamy pomysły parom młodym, dlaczego więc oczekujemy zapłaty za cały okres przygotowań? Powinniśmy dostać jedną wypłatę tuż po ślubie, a reszta usług powinna być zawarta w pakiecie…

Zawód wedding plannera jest w Polsce stosunkowo nowy i niewiele osób dokładnie wie, za co płaci. Konsultant ślubny nie jest akwizytorem podwykonawców ślubnych! Pracujemy na rzecz pary młodej. Podsuwamy najlepszych muzyków, lokale, dekoratorów – ale takich, którzy będą idealni dla konkretnych klientów. To Wy podejmujecie decyzje o współpracy z danym podwykonawcą. Jeśli nasza propozycja nie spotka się z Waszą aprobatą, zaproponujemy kolejnych, aż do skutku. Każdy ślub i każde wesele to wiele dni poszukiwań inspiracji, setki godzin szczegółowego planowania, tysiące minut przygotowywania wszystkich detali.

Konsultant ślubny musi być dyspozycyjny wtedy, kiedy para młoda ma czas -najczęściej są to wieczory, dni wolne, weekendy. Często przygotowania trwają po kilkanaście miesięcy, a przez cały ten czas nasi klienci mogą na nas liczyć. Koordynujemy każdy etap przygotowań, zatrudniamy podwykonawców, opracowujemy plan B. Znamy każdy szczegół i za każdy detal jesteśmy odpowiedzialne. Nasi klienci nie płacą za „podsunięcie pomysłów”!

Czy współpraca z wedding plannerem jest droga?

Współpraca z konsultantem ślubnym opiera się na porozumieniu. Wy mówicie, jak wyobrażacie sobie TEN dzień. My szukamy rozwiązań i inspiracji, aby Wasz dzień był tylko Waszym dniem. Wspólnie wybieramy najlepsze i realizujemy je krok po kroku, nigdy nie posługujemy się szablonami! Znajdujemy dla Was najbardziej optymalne (pod kątem ceny, czasu realizacji, jakości) rozwiązania. Nie byle jakie, jak najtańsze – a idealne właśnie dla Was.

Czy można zatem mówić, że usługa konsultanta ślubnego jest za droga? Absolutnie nie! Jeśli dobry psycholog za poradę i godzinne spotkanie pobiera 150 zł, to w porównaniu z tym koszt kilkumiesięcznej współpracy z wedding plannerem jest naprawdę niski. Wszystko to możecie robić oczywiście sami – pytanie na ile sami wyceniacie swój czas? Moim zdaniem współpraca z wedding plannerem to konieczny wydatek, jeśli chcemy być pewni, że wszystko odbędzie się zgodnie z dobrze rozpisanym planem. Kupujecie właściwie nie usługę, a zapewnienie, że to będzie WASZ dzień! Taka inwestycja w agencję Spinki zawsze się zwraca.

Sama jestem zawodową konsultantką ślubną i cenię swój czas. Każda wedding plannerka w agencji Spinki jest ekspertką w swoim fachu, każda z nas zrealizowała po kilkaset przyjęć o różnym charakterze. Wiemy, jak dotrzeć do najlepszych podwykonawców. Wiemy, gdzie szukać inspiracji w zależności od tego, czego oczekuje każda kolejna para młoda. A co najważniejsze, wiemy, jak realizować wszystkie pomysły – nasze i par młodych. Dzięki temu kreujemy śluby i przyjęcia idealne i w pełni dopasowane do naszych klientów.


TAGI: Brak

Komentarze

©2016 Spinki
Realizacja: eConnect4u