Ślub w święta – czy warto urządzić wesele w Boże Narodzenie

 

Dla wielu osób Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas. Kojarzy się z zimową aurą i chwilami spędzonymi z bliskimi. Dla niektórych jest to tak wyjątkowy okres w roku, że postanawiają zorganizować świąteczne wesele. Czy warto urządzać przyjęcie weselne w czasie świąt Bożego Narodzenia? Jakie są plusy ślubu w święta? I jakie dekoracje wybrać na świąteczne wesele? Na te i inne pytania odpowiada dla Was wedding plannerka i wielka entuzjastka świąt. Zapraszam do lektury.

 

 

 

Czy warto zorganizować świąteczny ślub

 

 

Ślub w święta wywołuje wiele emocji, ponieważ podejście do tego okresu w roku bardzo się różni. Dla miłośników świątecznej aury z pewnością organizacja przyjęcia w święta wydaje się być dobrym pomysłem. W przeciwieństwie do tych, którzy nie przepadają za tym okresem w roku. Ten artykuł powstał właśnie dla tych, którzy jak i ja nie mogą się doczekać tej magii świąt.

Jako zagorzała miłośniczka wszystkiego co świąteczne, zaliczam się do wielkich entuzjastów urządzania przyjęć w okresie świąt bożonarodzeniowych. Szczególnie, że jako wedding plannerka wiem jak bardzo istotna jest atmosfera na weselu, a tej w święta nie brakuje.

Jak zatem łatwo się domyślić, będę w gronie tych osób, które uważają organizacje świątecznego ślubu za fantastyczny pomysł. Aby nie być gołosłowną, przygotowałam Wam listę moich argumentów za tym, że świąteczne wesele to świetny pomysł.

 

 

Dlaczego warto zorganizować wesele w święta

 

 

 

  • Rodzinna atmosfera

    – święta kojarzą się z czasem spędzanym w gronie bliskich nam osób. Zatem taka aura idealnie pasuje do organizacji imprezy weselnej. A już tylko od Was zależy, czy szykujecie się na wielkie świętowanie czy małe przyjęcie wśród najbliższych.

  • Klimat świąt

    – żaden okres w roku nie sprzyja takiemu klimatowi, jaki jest w czasie świąt. Nawet bez śniegu aura tego okresu dopada nas z każdej strony. To idealna okazja, by podchwycić tę atmosferę i zadbać o nią także na weselu. Wyobraźcie sobie np. pierwszy taniec odtańczony w światłach niczym na scenie, gdy za oknem mrok. Istny filmowy klimat!

  • Rodzina na miejscu

    – w okresie świątecznym wiele osób powraca w rodzinne strony. Dzięki temu macie możliwość zgromadzenia wielu bliskich, którzy na co dzień mieszkają w innym mieściu lub poza granicami kraju. A jeśli to Wy powracacie w rodzinne strony w tym czasie, to tym bardziej będą to dla Was niezapomniane chwile.

  • Wyjątkowa data ślubu

– wiele par młodych szuka takiej daty, która będzie symboliczna, łatwa do zapamiętania lub sentymentalna. Dla wielu ślub w święta jest gwarancją niezwykłej daty. I mamy pewność, że ta druga połówka nie zapomni o rocznicy świątecznego ślubu. Bo jak można zapomnieć o  świętach 😉

 

  • Zimowy ślub

    – białe święta to dla wielu marzenie, tak jak ślub z zimową aurą. Ostatnie lata pokazały nam, że niestety białe święta nie są regułą
    w każdym regionie naszego kraju. Jednak im bliżej gór, tym większe prawdopodobieństwo białego Bożego Narodzenia.

A nie mówiłam, że zimowe wesele ma mnóstwo uroku?

 

 

 

 

 

Jak zorganizować świąteczny ślub

 

 

Organizacja świątecznego ślubu powinna zacząć się od odpowiedzi na kilka poniższych pytań:

  • Czy planujecie małe przyjęcie czy wielkie świąteczne wesele?
  • Ślub będzie kościelny, cywilny czy symboliczny/humanistyczny?
  • Jaki będzie styl Waszego zimowego wesela – czy planujecie utrzymać klimat tradycyjnie świąteczny, a może chcecie pójść w tematykę zimową? Tutaj także warto przemyśleć aranżację w stylu eleganckim, glamour, boho, etc.
  • Czy wybierzecie na datę ślubu dni świąteczne (25 lub 26 grudnia) czy okołoświąteczne (inne grudniowe dni, w tym te pomiędzy świętami a nowym rokiem).
  • Którą godzinę ślubu wybierzecie? Zimą często pary młode decydują się na ślub na tyle wcześniej, by wchodzić do kościoła/USC gdy jeszcze jest widno. Ale czy tak musi być? Oczywiście, że nie. Wszystko zależy od tego, jaki plan macie na swoje wesele.

Dopiero odpowiedzi na te podstawowe pytania plus wyliczenie budżetu pozwolą Wam ruszyć dalej z przygotowaniami.

Kolejnym ważnym krokiem, zaraz po podpisaniu umowy z lokalem, jest poinformowanie gości o dacie ślubu. Najlepiej zrobić to na tyle wcześnie, by dać im czas na decyzję. W przypadku gości zagranicznych warto wysłać save the date. Szczególnie, że ceny biletów lotniczych w okresie świątecznym zawsze rosną, ale kupione odpowiednio wcześniej pomogą zaoszczędzić w budżecie Waszych bliskich.

Przy organizacji wesela w święta warto także zadbać o komfort gości. Aby nikt nie zmarzł podczas ceremonii warto naszykować koce i/lub uprzedzić gości, że np. kościół jest mało ogrzewany i należy się odpowiednio ubrać.

Planując atrakcje na zewnątrz (np. zdjęcia z zimnymi ogniami), zorganizujcie to tak, by odbyły się szybko, by goście nie zmarzli.

Życzenia przełóżcie na czas po obiedzie zamiast przyjmować je od razu po wejściu do lokalu. Warto gości najpierw poczęstować ciepłym daniem, gdyż głód wzmaga uczucie zimna. Jeśli jednak bardzo zależy Wam na życzeniach od razu po przybyciu na miejsce przyjęcia, to poczęstujcie gości rozgrzewającym napojem, np. gorącą zimową czekoladą lub herbatą. Odradzam grzańca z alhokolem, ponieważ źle działa na pusty żołądek ;). Ale już jako drink poobiedni będzie idealnie pasować do klimatu zimowego wesela.

 

 

 

 

 

Jak zadbać o klimatyczne świąteczne wesele?

 

 

Chcecie mieć prawdziwą świąteczną atmosferę na weselu? Polecam zadbać o kilka elementów:

 

  • Świąteczne menu

    – wzbogaćcie kartę dań o te tradycyjnie kojarzone ze świętami. Szczególnie, jeśli na weselu będziecie gościć cudzoziemców, to warto poczęstować ich naszymi potrawami. Barszczyk czerwony z uszkami, zupa grzybowa z łazankami, bigos, pierogi, kulebiak czy prawdziwy kompot. Jest tyle dań, wliczając w to regionalne, które można podać na weselny stół, że aż żal nie skorzystać i także w menu wprowadzić świąteczny klimat.

  • Słodkości z elementami świątecznej aury

    – słodki stół i tort także mogą być wariacją na temat świąt. Smaki, kolory, faktury nawiązujące do zimy, Bożego Narodzenia i pasujące do Waszego stylu wzbogacą przyjęcie i zachwycą kubki smakowe gości.

  • Zimowe napoje

    – jak zima, to niech w barze nie zabraknie kojarzących się z nią napojów. Polecam gorące herbaty z pomarańczą i goździkami, imbirem i miodem; gorącą prawdziwą czekoladę z piankami, kawę z zimowymi syropami czy grzane wino lub piwo do wyboru.

  • Subtelny zapach

    – delikatna woń cynamonu czy pomarańczy z goździkami unosząca się podczas przyjęcia to kolejny sposób na podgrzanie atmosfery świąt. Możecie zadbać o to poprzez zapalenie świec, najlepiej naturalnych, które wzbogacone olejkami eterycznymi będą dodawać świątecznego klimatu.

  • Zimowe poprawiny

    – co powiecie na totalne szaleństwo czyli organizację poprawin w śnieżnej aurze. Proponuję kulig a następnie ognisko. Potem oczywiście zapraszamy gości do stołów, na których zaserwowane zostaną rozgrzewające dania i napoje.

 

Dekoracje na zimowe wesele

 

 

 

 

 

Jakie dekoracje wybrać na wesele w świątecznym klimacie? W tym przypadku jest mnóstwo możliwości. Najważniejsze, by zadbać o spójność i konsekwentnie iść w jednym kierunku. Dlatego wybór lokalu powinien współgrać z decyzją o stylu wesela.

Do zimowego wesela będzie pasować zarówno styl klasycznej elegancji, nowoczesne glamour lub swobodne boho czy styl rustykalny.

Kolorystyka na świątecznym ślubie także zależy od stylu. Można wybrać tradycyjne odcienie czerwieni czy zieleni, po nowoczesne aranżacje z bielą przełamaną złotem czy srebrem. Ale nie tylko. Do zimowego ślubu świetnie pasuje także granat czy kolor roku 2023 według Instytutu Pantone – Viva Magenta!

Motyw może nawiązywać do zimy (np. płatki śniegu), do lasu (szyszki, gałązki drzew iglastych) lub bezpośrednio do motywów świątecznych (np. choinki, bombki, dekoracje z gwiazdą Betlejemską). Uzupełnieniem dekoracji mogą być także motywy zwierzęce, np. jelenie.

Z kwiatów na zimowy ślub świetnie spisują się róże, eustomy czy goździki ale i jaskry, anemony, amarylisy, gipsówkę czy ciemierniki. Wszystko w zależności od wybranego stylu.

Kwiaty dobrze czują się w towarzystwie zielonych dodatków np. eukaliptusa, plumosus, bruni, ruskusa, sukulentów czy jagodziny. Nierzadko te dodatki są bielone, dla podkreślenia śnieżnego charakteru przyjęcia. Prawdziwie zimowym akcentem mogą być np. dodatki ostrokrzewu czy jemioły barwionej np. na biało. Zimą świetnie sprawdzają się dekoracje z dodatkiem bawełny. Z zielonych gałązek wykorzystuje się najczęściej jodłę czy sosnę wejmutkę.

Z pewnością na świątecznym przyjęciu nie może zabraknąć światła. Polecam zarówno świece każdego rodzaju i wszędzie gdzie tylko jest możliwe, girlandy świetlne i sznury światełek jak i oświetlenie architektoniczne. Mogę śmiało powiedzieć, że to właśnie światło powinno grać pierwsze skrzypce w tej świątecznej arii.

Warto także pomyśleć o tkaninach, które będą uzupełnieniem dekoracji. Obrusy i serwety można wypożyczyć, by zmienić totalnie wygląd stołów. Również sama zastawa stołowa może stać się świetnym uzupełnieniem dekoracji na świątecznym przyjęciu.

Nieodłącznym elementem dekoracji jest także papeteria. Dobrze dobrana podbija efekt dekoracji i dodaje stylu.

 

 

Pomysły na zimową sesję

 

 

 

 

 

Nie wyobrażam sobie zimowego ślubu bez sesji w takim klimacie. I niekoniecznie potrzebny nam śnieg, by poczuć klimat mroźnych świąt (chociaż idealnie, gdyby ten biały puch jednak był).

Poniżej podsyłam kilka pomysłów na zimową sesję narzeczeńską lub ślubną, która będzie idealnie pasować do wesela w takim klimacie.

 

Pomysły na zimową sesję:

 

  • zdjęcia na lodowisku
  • sesja na śnieżnym stoku
  • zdjęcia na sankach
  • fotograficzny spacer po jarmarku świątecznym
  • sesja w stylizowanej zimowej szklarni
  • zdjęcia w studiu z dekoracjami świątecznymi
  • sesja w ulubionej kawiarni z zimowymi napojami
  • zimowe ognisko, pieczenie pianek i picie gorących napojów z termosu
  • zdjęcia w Waszym domu przy choince lub podczas pieczenia pierników.

 

Warto zadbać o dużo dodatków na takich sesjach, by podkreślić klimat (łyżwy, sanki, termosy, koce, puchate czapki, szaliki i rękawice, etc.).

Polecam wykorzystać podobne outfity, np. oboje cali na biało, czerwone akcenty, granatowo-czerwona kratka w stylizacji. Posłuchajcie rad swoich fotografów, bo oni zawsze wiedzą jak zadbać o detale i udzielą wskazówek w jaki sposób przygotować się na sesję zimową porą.

___

Mam nadzieję, że te rady zachęcą Was jeszcze bardziej do stworzenia własnej wizji zimowego ślubu. Jeśli chcecie, by Wasze wesele było niepowtarzalne, a przygotowania przyjemne, nasza Agencja Spinki ma ogromne możliwości w tworzeniu wesel spersonalizowanych. Zapraszam po ofertę na organizację świątecznego zimowego ślubu.

Pozdrawiam świątecznie

Spinka Dominika

śląski oddział Agencji Spinki

Śląskie zimowe wesele ze Spinką Dominiką