Dekoracja światłem na weselu – czy warto?

 

Dekoracja światłem na weselu to podstawa w organizacji nowoczesnych przyjęć. Budowanie atmosfery, tworzenie przestrzeni do komfortowej zabawy dla gości i podkreślanie stylu wesela to nie jedyne zalety wykorzystania światła w dekoracji.

 

Poprosiłam specjalistę z tej dziedziny, Darka Kowalczyka z firmy Modern Light Servicehttp://www.modernlightservice.pl/ by wspólnie ze mną przybliżył temat i wytłumaczył dlaczego i czy warto mieć dekoracje światłem na swoim weselu.

 

Zapraszam Was do pierwszego z serii artykułu na naszym spinkowym blogu, gdzie zamieszczać będziemy głosy największych ekspertów z branży ślubnej. Dzisiaj dowiecie się dlaczego warto mieć na swoim weselu dekoracje światłem.

 

Dekoracja światłem – na czym polega?

Dekorowanie światłem jest jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za scenografię wesela, za odbiór sali i komfort gości. To tworzenie nowej przestrzeni za pomocą światła. Niech Was nie zmyli, że takie dekoracje to tylko ustawione gdzieś pod ścianą listwy ledowe. To jest tylko jeden z elementów.

 

Profesjonalne dekorowanie światłem jest zdecydowanie bardziej skomplikowane. Wspaniałe efekty uzyskuje się wykorzystując zarówno listwy ledowe, głowice, girlandy żarówkowe i wiedzę jak tego użyć, by sprostać pewnej wizji i dopasować ją do miejsca i charakteru przyjęcia.

 

Często podczas wesela nad oświetleniem czuwa technik, który steruje światłem, by dopasować je do odpowiedniej chwili, np. gdy wykorzystuje się światło punktowe, które możecie znać, np. z filmów. Strumień jasnego światła wodzi za parą podczas pierwszego tańca. Oświetla moment krojenia tortu lub podświetla parę młodą, która przemawia do gości. Wszystko to pozwala na tworzenie atmosfery.

 

Wyobraźcie sobie gości, którzy widzą taką filmową scenę. To ma także ogromny wpływ na odbiór zdjęć i filmu z wesela. Odpowiednie oświetlenie doskonale wpływa na pracę ekip fotograficznych i filmowych. Światło w połączeniu z dymem uzyskanym z wytwornicy dymu może dać filmowe efekty.

 

Dlaczego warto pomyśleć o dekoracji światłem? 

 • Oświetlenie podczas każdego wesela buduje atmosferę dla gości i dla pary młodej.

 

 • Światło jest wyznacznikiem kluczowych momentów (takich jak pierwszy taniec, tort, podziękowania dla rodziców, etc).

 

 • Światło sprzyja zdjęciom i filmowi szczególnie, gdy połączymy je z ciężkim dymem. Takie zestawienie tworzy spektakularne tło fotograficzne dla dziejących się ważnych punktów wesela.

 

 • Światło wydziela strefy (strefę do tańca, do odpoczynku, do konsumpcji).

 

 • Oświetlenie podkreśla dekoracje.

 

Jak dopasować dekoracje światłem do wesela?

Metamorfoza miejsca za pomocą światła, oprócz bardzo dużego zaplecza technicznego, wymaga również odpowiedniego zaprojektowania całej koncepcji. Dekoracje, lokal, światło – to wszystko musi tworzyć jedną spójną całość.

 

W przypadku oświetlenia w pierwszej kolejności uwaga koncentruje się na architekturze całej sali. Omawia się efekt, który chce się uzyskać. To praca zespołowa – oświetlenie musi współgrać z rozmieszczeniem stref w lokalu (parkiet, stoły, bufety, strefa chilloutowa, etc).

 

Przy tworzeniu koncepcji wesela z wykorzystaniem oświetlenia uwzględnia się zatem:

 • Lokal, jego możliwości, kolorystykę.
 • Styl wesela – inne światło wykorzystuje się na weselach w stylu glamour, a inne na boho.
 • Dekoracje sal weselnych.
 • Rozmieszczenie stref w lokalu – ustawienie stołu pary młodej i gości, scena dla muzyków i parkiet do tańca, bufety, drink bary, etc.
 • Strefy chilloutowe – gdzie będą umieszczone – czy na zewnątrz w ogrodzie czy wewnątrz budynku.
 • Założony budżet.

 

Światło ma podkreślać styl wesela i pasować do dekoracji. Musi uwzględniać scenariusz dnia ślubu czyli co będzie się działo na parkiecie, jakie będą atrakcje i elementy stałe (jak pierwszy taniec czy tort).

 

Dekorowanie światłem jest dziś absolutną koniecznością w tworzeniu nowoczesnych przyjęć weselnych. Nie wyobrażam sobie organizacji wesela bez uwzględnienia światła w dekoracjach. Zgodzą się ze mną z pewnością Ci z Was, którzy chociaż raz widzieli jakie efekty można uzyskać za pomocą profesjonalnie dopasowanego do imprezy oświetlenia.

 

Jakie efekty możemy uzyskać za pomocą dekoracji światłem? 

Poniżej, wspólnie z Darkiem Kowalczykiem z firmy Modern Light Service, znaleźliśmy kilkanaście powodów, by dodać do swojego ślubnego organizera profesjonalne dekorowanie światłem.

 

Efekty dekoracji światłem:

 

 • Oświetlenie znacząco wpływa na jakość zdjęć i filmu. Odpowiednio ustawione światło, jego barwa i natężenie pozwala uchwycić najważniejsze momenty dla pary młodej. Doświetlenie pary młodej podczas np. pierwszego tańca czy przy krojeniu tortu wpływa na odbiór zdjęcia i filmu.

 

 • Oświetlenie architektury potrafi całkowicie zmienić klimat lokalu poprzez ustawienie odpowiedniej barwy światła.

 

 • Odpowiednie doświetlenie potrafi powiększyć lub pomniejszyć salę.

 

 • Za pomocą światła możemy np. ukryć nieatrakcyjny kolor ścian w lokalu.

 

 • Światłem możemy wyznaczać strefy i kierować ludzi w konkretne miejsca, np. można wyszczególnić parkiet, podkreślić stół pary młodej, wyeksponować słodkie stoły i zrobić przytulną strefę chilloutową.

 

 • Dodatkowym oświetleniem podkreślimy detale, możemy uwydatnić barwę lub całkowicie ją zmienić. Jednym ze sposobów na to jest użycie kontrastowego światła. Coś nienaturalnego dla ludzkiego oka bardziej przykuje jego uwagę.

 

 • Oświetlenie sceny i parkietu jest jednym z ważniejszych punktów stworzenia profesjonalnej scenografii. Oprócz zaaranżowania sceny ważne jest także światło punktowe. To właśnie ono będzie doświetlało dane miejsce wyznaczone przez osobę sterującą światłem.

 

 • Dobrze oświetlona scena tworzy klimat, który sprzyja gościom. A ci chętniej wychodzą na parkiet.

 

 • Konstrukcja sceny i odpowiednie oświetlenie jej wyznacza miejsce dla artystów, dzięki czemu mają doskonały kontakt z publicznością. Wpływa to także na bezpieczeństwo podczas imprezy.

 

 • Oświetlenie stref chillout to także doskonały pomysł na stworzenie miejsc do odpoczynku. Delikatnie wygaszone żarówki o bursztynowej barwie tworzą przytulny klimat do wyciszenia. Girlandy żarówkowe doskonale zamykają przestrzeń i wyznaczają miejsca do odpoczynku.

 

 • Gdy jest budynek lub ogród, który warto pokazać w nocy, to można stworzyć niebanalną dekoracje światłem. Jednak każde miejsce będzie wymagało różnych zabiegów oświetlenia scenografii. W jednym idealnie zaprezentują się girlandy żarówkowe, a w innym natomiast oświetlenie scenografii delikatnym światłem z ziemi.

 

Czy warto skorzystać z dekoracji światłem?

Mam nadzieję, że przekonałam Was, że profesjonalne światło na weselu to dzisiaj podstawa. Tworząc dekoracje na wesele nie zapomnijcie także, by zadbać o oświetlenie sali weselnej. Zobaczcie jakie efekty zapewnia światło. Porównuję to do randki – gdy idziemy do restauracji, klimat buduje nie tylko muzyka i piękne wnętrza, ale i światło. Pomyślcie o tym, gdy będziecie tworzyć swoje koncepcje na dekoracje ślubne.

 

Cieszy mnie to, że Darek podkreśla, że w jego pracy ceni sobie kontakt z konsultantkami ślubnymi. Praca z wedding plannerką ułatwia pracę firmom zajmującym się dekoracją światłem. Już po pierwszym wspólnym spotkaniu jesteśmy w stanie ustalić wspólnie jakie oświetlenie będzie pasować do koncepcji danego wesela. Potrafimy dobrać odpowiednią liczbę urządzeń, nie opisując zbędnych detali parze młodej, której zadaniem jest cieszyć się uzyskanym efektem.

 

Mam nadzieję, że nasz nowy cykl na blogu spodoba się przyszłym parom młodym. Jeśli pojawią się pytania odnośnie dekoracji światłem – chętnie na nie odpowiemy.

 

PS Moim ekspertem od dekorowania światłem jest Darek Kowalczyk z firmy Modern Light Service,, który ponad 10 lat pracuje z oświetleniem i scenografią. Możecie go także znać z wielu spinkowych realizacji. Darek jest także ekspertem, którego zapraszam na szkolenia w ramach Akademii Pani Spinki – https://www.akademiapanispinki.pl/

 

 

Dekoracja światłem sali weselnej – czy warto?