Dzieci na weselu

 

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej młodej pary. Przygotowania i planowanie wymagają dużo czasu i spotkań. Każdy szczegół jest ważny i wszystko musi być idealne! Tu nie ma miejsca na błędy lub pośpiech!

Jeśli narzeczeni nie mają dzieci, to raczej nie zastanawiają się nad obecnością maluchów na weselu czy ślubie. Małe dzieci w sukniach i garniturach ślicznie prezentują się w kościele podczas ślubu. Ale co potem? Czy zaprosić dzieci na wesele? Jeśli ich nie zaprosimy, to istnieje szansa, że ich rodzice również nie przyjdą.

Prawda jest taka, że nie ma się czego bać! Dzieci uwielbiają śluby i wesela! Biorąc udział w takich wydarzeniach dzieci uczą się, rozwijają i oczywiście świetnie bawią! Wystarczy zaplanować dla maluchów atrakcje, aby wszyscy mogli się dobrze bawić, a rodzice nie musieli biegać za swoimi pociechami.

Animatorzy z pewnością zajmą się grupą dzieci, zaplanują zabawy, tańce, konkursy i atrakcje. Jeśli nie jesteśmy zainteresowani usługami animatorów lub są oni niedostępni z jakiejś przyczyny, możemy skorzystać z usługi rodzinnej niani. Jeśli takowej nie mamy, to dzięki Babysits w łatwy i szybki sposób możemy znaleźć nianię lub opiekunkę w pobliżu. Usługi opiekunki okażą się bezcenne w sytuacji, kiedy młoda para ma już dzieci. Wtedy na spokojnie będą mogli wszystko przygotować, zaplanować i uczęszczać na spotkania wiedząc, że ich dzieci mają zapewnioną opiekę podczas ich nieobecności.

Przed spotkaniem z animatorką lub nianią, najlepiej przygotować listę pytań i pomysłów z grami i zabawami, aby obie strony wiedziały, czego się spodziewać. Kilka propozycji zabaw:

 • Wynajem dmuchawca – Taka atrakcja z pewnością zapewni dzieciom w każdym wieku mnóstwo zabawy i radości
 • Kącik malucha z basenem z piłeczkami dla najmłodszych, stół z kolorowankami, plasteliną, itd.
 • Plakat z narysowaną młodą parą, gdzie dzieci z zawiązanymi oczami muszą przyczepić kapelusz panu młodemu w odpowiednim miejscu na obrazku
 • Kalambury – wystarczy przygotować kilka haseł na zwiniętych karteczkach, które dzieci będą losowały
 • Mumia – Do tej zabawy dzieci dobierają się w pary i jedno dziecko zawija drugie papierem toaletowym. Kto pierwszy skończy – wygrywa.
 • Gorące krzesełka – ustawiamy krzesełka w dwóch rzędach tyłem do siebie. Dzieci tańczą chodząc dookoła ustawionych krzesełek. Zabieramy jedno i w nieoczekiwanym przez dzieci momencie wyłączamy muzykę. Dziecko, które nie zdążyło usiąść na krześle odpada i zabiera ze sobą jedno krzesełko. Ostatnia osoba wygrywa.
 • Zabawa w Jasia – Jedno z dzieci jest ‘Jasiem’. Reszta staje w kółku i rzuca do siebie piłkę. ‘Jaś’ musi ją złapać i wtedy osoba, która rzucała piłkę jest nowym ‘Jasiem’.
 • Wyścigi w workach – Można podzielić dzieci na dwie drużyny albo wszyscy mogą się ścigać w tym samym czasie. Dzieci po kolei zakładają worek na nogi i rozpoczynają wyścigi!
 • Wyścigi z jajkiem na łyżeczce
 • Malowanie twarzy
 • Gra ‘Zgadnij kim jestem’ – grę można kupić lub przygotować samemu. Dzieci zakładają na głowę opaski z obrazkiem i muszą zgadnąć kim lub czym są.
 • Muzyczne posągi – Dzieci tańczą i kiedy muzyka przestaje grać nie mogą się ruszać. Dziecko, które się rusza odpada z gry. Wygrywa ostatni uczestnik.

 

Z pewnością pojawią się dzieci, które nie będą chciały brać udziału w zabawach. Nie powinniśmy brać tego do siebie. Dzieci są różne i niektóre potrzebują więcej czasu, aby oswoić się z nową sytuacją. Być może dziecko posiedzi trochę w kącie, obserwując inne dzieci i trochę później dołączy do roześmianej grupy dzieci. W takiej sytuacji nie powinniśmy naciskać na dziecko, a dać mu spokój i przestrzeń.

Jeśli zaplanowaliśmy konkursy to powinniśmy mieć mnóstwo nagród. Mogą to być na przykład zwykłe cukierki czy lizaki. Chociaż zwycięzca konkursu jest tylko jeden, to każde dziecko powinno otrzymać cukierka za udział w konkursie. Inaczej spisujemy się na porażkę i grupę rozpłakanych dzieci. Sytuacja, której chce uniknąć każdy

Dzieci na weselu

Witajcie,

z okazji Dnia Dziecka przyszedł moment, aby zastanowić się nad częstym dylematem par młodych – czy zapraszać dzieci na wesele? Przeciwnicy dzieci na weselu twierdzą, że rodzice są wtedy zajęci zajmowaniem się nimi, a nie zabawą , podczas gdy zwolennicy twierdzą, że dzieci na weselu niczemu nie przeszkadzają, a wnoszą mnóstwo radości. Często też są wdzięcznym "obiektem" fotografowanym przez fotografa.

Przeciwników może przekonamy, a zwolennikom dzieciaczków na weselach podpowiadamy jak zrobić, aby dzieci i ich rodzice dobrze bawili się na weselu:)

MENU DLA DZIECI

Dzieci jedzą niedużo. I bywają wybredne. Dlatego pomyślmy nad specjalnie dla nich ułożonym menu, np. zamiast tradycyjnego kotlecika z ziemniakami, dajmy im frytki z nugatami, a drugim posiłkiem gorącym niech będą hamburgery robione przez kucharza. Wtedy rodzice mają gwarancję, że dzieci na pewno takie przysmaki zjedzą.

Na pewno atrakcją będzie dla nich podanie menu np. na kolorowych talerzach, napoje rozlane w kolorowych kubeczkach. Dobrze jest też zrobić słodki bufet, gdzie znajdą się np. żelki, gumy rozpuszczalne, mini batoniki, czekoladki.

W większości lokali dzieci w wieku 3-5 lat nie są wliczane w koszty menu, a dzieci powyżej 3-5 lat do 10-12 lat – mają 50% zniżki od kwoty menu. W końcu ile takie dzieciątka potrafią zjeść? Słodyczy na pewno dużo w przeciwieństwie do konkretnych dań.

PREZENCIKI DLA DZIECI

Często pary młode wręczają upominki dla gości podczas wesela. My proponujemy, szczególnie jeśli mamy osobny stoliczek dla dzieci, aby prezenty dla nich były zupełnie inne niż dla dorosłych uczestników wesela. Mogą to być mini paczuszki słodkości czy drobne zabawki. W końcu nikt tak bardzo nie cieszy się z prezentów jak dziecko – nawet jeśli w środku znajdzie Kinder Niespodziankę, będzie bardziej zadowolony od 5 słodkich, ale twardych migdałów 😉

ANIMATORZY ZABAW (opiekunki)

Ta opcja jest świetnym rozwiązaniem, jeśli na weselu będzie dużo dzieci. W zależności od liczby czy wieku dziecka – dobiera się liczbę animatorek, zabawy, zabawki, które będą wypełniać czas pociech podczas zabawy ich rodziców. Opiekunki na pewno doradzą odpowiednie formy spędzenia tego czasu, powiedzą jakie materiały będą potrzebne do zabaw (kredki, bloki, gry planszowe), a może nawet się poprzebierają. Na naszych weselach były np. wróżki, które czarowały wspaniały czas dzieciom. Można także wynająć dla nich clowna, który zrobi dla nich specjalny pokaz.

ZAANGAŻUJMY DZIECI

Nikt tak bardzo nie przejmuje się swoją rolą jak dzieciątko, które ma nieść obrączki, czy sypać kwiatuszkami w Kościele przed Parą Młodą. Dlatego warto angażować dzieci do takich zadań. Często pary młode tworząc orszak ślubny zapraszają do niego także najmłodszych pomocników. Jeśli dziecko już jest w wieku szkolnym – warto zaangażować je np. w czytanie podczas Mszy, albo jeśli posiada zdolności wokalne bądź gra na jakimś instrumencie – może również zaśpiewać psalm lub zagrać na Mszy.

Mamy nadzieję, że tych kilka rad dotyczących dzieci na weselu pomoże Wam w stworzeniu i dla nich świetnej atmosfery na Waszym weselu. A może okaże się, że przeciwników dzieci na weselu przekonaliśmy, że warto zapraszać najmłodszych na ten wyjątkowy dzień?

Marysia Zając

 Zapraszać czy nie zapraszać? To częsty dylemat Par Młodych, argumenty za i przeciw są różne, np. „bo dzieci i tak się nudzą”, „ale to przecież też nasza rodzina, nasi mali przyjaciele”, „ich rodzice wtedy się nie pobawią bo zajmują się dziećmi”. A jak to jest naprawdę?

FAKT nr 1- szczególnie w trakcie ślubu, dzieci się nudzą. Owszem, ale możemy wyznaczyć im bardzo ważne i odpowiedzialne zadania! Dzięki temu dzieci będą się czuły uhonorowane i ważne tego dnia. Bo przecież osoba rzucająca płatki na ślubie, czy nosząca i pilnująca obrączek jest niezbędna! 🙂

FAKT nr 2– dzieci często tylko siedzą na weselach i nie ma co z nimi zrobić. TAK, chyba, że zapewnimy im zabawę i zadbamy o nie.

Pomysł nr 1– jeśli dysponujecie budżetem, możecie zatrudnić profesjonalną firmę, która zajmuje się opieką nad dziećmi w trakcie wesela. Ceny w zależności od tego ile będzie dzieci na weselu jak również od ilości godzin jaką będą opiekować się nianie, może być od 400 zł do nawet 2000zł;

Pomysł nr 2- możecie zatrudnić zaprzyjaźnioną przedszkolankę/nianię, która poza godzinami swojej pracy zaopiekuje się i zabawi maluchy;

Pomysł nr 3– o ile są to starsze dzieci możecie przygotować im miejsce do zabaw z kolorowankami, kredkami, mazakami czy grami planszowymi, a jeśli lokal dysponuje ogrodem na pewno znajdziecie gry np. duże kręgle, które można ustawić na trawie.

W jaki inny sposób możecie zadbać o małych gości?

– przygotujcie specjalnie dla nich zrobiony candy bar, w którym znajdą się cukierki, lizaki, żelki i inne smakołyki (okazuje się, że nie tylko dzieci gustują w tego typu słodkościach);

– możecie poprosić same dzieci, aby przygotowały jakiś występ w trakcie wesela;

– poproście DJa, aby w swój program prowadzenia imprezy zawarł też zabawy dla dzieci;

– dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie osobnego stolika dla tych nieco starszych dzieci, wtedy i one mają czas na integrację z innymi dziećmi jak również będą czuły się wyróżnione i wyjątkowe. Na takim stole może być dużo słodyczy, zupełnie inna dekoracja niż na stołach gości a co do menu: najsmaczniejszy będzie dla nich rosołek, frytki z hamburgerem czy pizza 🙂

Dzieci wyglądają przepięknie na zdjęciach i na filmie…sami zobaczcie:

DZIECI NA WESELU