Jak idealnie spiąć Święta?

Już za kilka dni Boże Narodzenie. Dla jednych jest to czas ogromnej radości i odpoczynku, a dla drugich… stresu i pośpiesznych przygotowań. Sami możemy sprawić, że będziemy należeć do tej pierwszej grupy – dziś Spinki radzą jak idealnie spiąć Święta!

Planowanie Świąt – zacznij od harmonogramu działań!

Organizacja Świąt nie różni się w dużym stopniu od przygotowań do uroczystego przyjęcia – dlatego też dzielę się z Wami naszymi spinkowymi doświadczeniami.

Zanim zabierzesz się za organizację, zaplanuj wszystko krok po kroku. Wystarczy zwykła kartka lub kalendarz – ważne, żeby nie zgubić swojego harmonogramu. Do każdego punktu na liście dodaj datę i przybliżoną godzinę realizacji. W ten sposób unikniesz problemu, którym okazuje się często nadmiar obowiązków na chwilę przed samymi Świętami.

Co powinno się znaleźć w Twoim planie?

Życzenia świąteczne

Jeśli jesteś tradycjonalistką i wysyłasz kartki z życzeniami, musisz pamiętać, żeby je wystarczająco wcześniej wysłać. Pamiętaj, że w okresie świątecznym pracownicy poczty mają naprawdę dużo pracy!

Kartki mają swój urok, ale jeśli o nich zapomniałaś, to dziś może już być na to za późno. Zamiast tego przygotuj (lub znajdź w sieci) odpowiednią grafikę i zaplanuj jej wysyłkę na dzień przed Wigilią – drogą mailową lub przez MMS. Dla mniej wymagających polecamy po prostu ułożenie oryginalnych życzeń (na to też potrzeba trochę czasu!) i wysłanie ich SMSem.

Nie zapomnij przygotować sobie listy osób, do których chcesz wysłać życzenia – robiąc to w ostatniej chwili, można pominąć nawet kogoś bliskiego sercu.

Prezenty pod choinkę

Na pewno zrobiłaś już zakupy i wybrałaś piękne prezenty. Czy aby dla wszystkich? Sprawdź to teraz, kiedy masz jeszcze odrobinę czasu na awaryjne poszukiwania lub samodzielne przygotowanie podarków dla bliskich.

Pamiętaj, że prezenty wymagają też odpowiedniego ich opakowania. Warto zrobić to wcześniej, żeby w wigilijny poranek nie odkryć, że w domu jest za mało ozdobnego papieru lub torebek prezentowych.

Menu i podział obowiązków

Nie zostawiaj sobie opracowania menu na stół wigilijny na ostatnią chwilę! W pośpiechu zapomina się o wielu rzeczach, a dodatkowo zakupy spożywcze na dzień przed Świętami są prawdziwą katorgą.

Przygotuj listę potraw, a następnie składników potrzebnych do każdej z nich. Te rzeczy, które możesz kupić już dziś – kupuj bez zastanowienia. Jeśli zabraknie np. masy makowej w jednym sklepie, masz jeszcze czas na wyprawę do drugiego sklepu. Niektóre dania i wypieki możesz też przygotować wcześniej, więc skorzystaj z tego.

Jeśli zapraszasz na Święta swoich bliskich, nie obawiaj się i podziel się kuchennymi obowiązkami. Możesz poprosić rodziców lub rodzeństwo, żeby przywieźli jedną lub dwie gotowe potrawy, możesz też poprosić o pomoc w kuchni. Na pewno nikt Ci nie odmówi!  

Świąteczne porządki i dekoracje

Zanim przystąpisz do ozdabiania całego mieszkania, musisz zrobić porządki. Im większy jest Twój dom, tym jest ich więcej – zastanów się czy wszystkie są konieczne. Naprawdę tak ważne jest, żeby na Święta wysprzątana była cała piwnica?

Przygotuj sobie plan porządków: od którego pomieszczenia zacząć, a na którym skończyć oraz w jakiej kolejności będziesz wykonywać poszczególne czynności. Kiedy uporządkujesz wszystkie pokoje, przystąp do dekoracji. Czasem nie warto przesadzać ze zdobieniem: zamiast mnóstwa lampek wystarczy ich jeden sznur, a zamiast pięciu świeczników w kształcie bałwanków, jeden elegancki z dużą świecą.

W pomieszczeniu, w którym planujecie spędzić większość czasu w Święta postaw udekorowaną choinkę, przygotuj też odtwarzacz muzyczny – nic nie nadaje świątecznego klimatu jak delikatna melodia kolęd i blask światełek.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Tuż przed Wigilią często okazuje się, że zapominamy o tak ważnych drobiazgach jak sianko na stół czy opłatek do podzielenia się z bliskimi. Sprawdź wcześniej, czy jesteś przygotowana na wszystkie tradycje świąteczne panujące w Twoim domu.

I najważniejsze: podstawą udanych Świąt jest…  świąteczna atmosfera. Nie stresuj się tym, że galareta na karpiu nie stężała, że spaliła się żarówka w światełkach na choince lub że goście się spóźniają. Ważne, że będziecie wszyscy razem. Swoim uśmiechem i radosnym podejściem wyczarujesz najpiękniejsze Święta!

Agencja Spinki życzy Wam idealnych Świąt: pełnych rodzinnego ciepła, radości i dobrze spędzonego czasu. Bo o to właśnie w Świętach chodzi!

Jak zaplanować święta Bożego Narodzenia?