Śląskie wesele – jak połączyć tradycję z nowoczesnością

Jako Ślązaczka doskonale znam tradycje śląskich wesel, które od dziecka poznawałam w praktyce. Jestem zafascynowana kulturą, w której się wychowałam, a jednocześnie uwielbiam podążać za trendami. 

Organizując śląskie wesela zdałam sobie sprawę, że wcale nie trzeba stawiać się po jednej ze stron. Właśnie dlatego propaguję łączenie nowoczesności z tradycją. W jaki sposób? Zapraszam do obejrzenia nowoczesnego śląskiego przyjęcia z tradycją w tle. 

Nowoczesne wesele na Śląsku 

Jak spytasz górala, Kaszuba czy poznaniaka z czym kojarzy się Śląsk, to z pewnością pierwszym skojarzeniem będzie wszystko, co dotyczy węgla. Kopalnie i górnicy to najczęściej wymieniane konotacje z naszym regionem. Następnie mówi się o aglomeracjach miejskich związanych z szybkim rozwojem. Zatem Śląsk to jednocześnie tradycja związana z wydobywaniem węgla i duże miasta, które rozkwitają, rozrastają się oferując wszystko co najnowocześniejsze. Już samo to pokazuje, jak Śląsk jest z jednej strony mocno zakorzeniony w tradycji, przy jednoczesnym rozwoju na wielką skalę. 

Ślązaczki pragną mieć nowoczesne wesela, zgodne z najnowszymi trendami, ale serce (i nierzadko rodzina) nadal przypominają o tym, by nie zapomnieć się w tej nowoczesności i sięgnąć jednak po tradycję. I ja to doskonale rozumiem, bo przecież szkoda nie kultywować naszych rodzimych tradycji. Oczywiście jeśli poszanowanie ich jest Wam bliskie i chcecie znaleźć kompromis pomiędzy tym co nowoczesne oraz tradycyjne. 

W tym artykule przybliżam kilka kwestii, które świetnie pokazują jak można pogodzić ze sobą skrajności w organizacji współczesnego wesela na Śląsku. 

Jakie miejsce wybrać na śląskie wesele

Śląsk to idealne miejsce na organizację ślubów w postindustrialnych przestrzeniach. Na całe szczęście region ten obfituje w lokale, które świetnie czerpią z tradycyjnej architektury i wplatają w nią nowoczesność. Stare kopalnie i fabryki dostają dzisiaj nowe życie, a ich wnętrza zachwycają. Odnowione hale, stare niegdyś szyby czy pofabryczne przestrzenie w designerski sposób łączą historię z nowoczesnością. 

Na Śląsku znajdziemy zatem odrestaurowane prawdziwie industrialne lokale, w których posmakujemy kuchni świata, ale i naszych tradycyjnych potraw przygotowanych przez szefów kuchni. Są takie, które zachowały surowy klimat, ale znajdziemy także lokale o bardziej eleganckim charakterze. 

Takie bogactwo autentycznych miejsc z historyczną duszą przyciąga pary młode, nie tylko ze Śląska. Dzisiaj wiele par nie ogranicza się do organizacji wesela w swoim rodzinnym mieście. Często nie liczy się lokalizacja, a miejsce, które zachwyci i sprawi, że to właśnie tu para zaprosi swoją rodzinę z różnych części Polski czy świata. 

Śląskie menu, czyli co podać gościom do jedzenia

Dzisiejsze śląskie lokale oferują kuchnie z całego świata, ale przemycają w niej lokalne smaki i tradycyjne potrawy. Możemy zjeść zarówno owoce morza, jak i roladę z kapustą i kluskami śląskimi. Zamówimy francuskie wino i piwo z lokalnego browaru, które chętnie gości dzisiaj także na weselach. 

Menu ma być przede wszystkim dopasowane do gości, a kto, jak nie para młoda, zna najlepiej swoich biesiadników? Dlatego polecam tak układać menu, by wziąć pod uwagę różne preferencje. Warto zapytać o to, czy macie na liście wegetarian, wegan, osoby na specjalnych dietach i alergików pokarmowych. Dobrze jest zapewnić im dania, których będą mogli skosztować na Waszym weselu. Nie zapominajcie o dzieciach, bo one o wiele chętniej od sznycla zjedzą pizzę. Dzisiaj wiele lokali jest przygotowanych na różne preferencje kulinarne gości i potrafi doradzić w ułożeniu różnorodnego menu. 

A jeśli na Waszej liście są także goście zza granicy, to zaoferujcie im dania kuchni polskiej – pierogi, bigos, wybór lokalnych wędlin i kiełbas, lokalne trunki i domowej roboty nalewki. Nie zapomnijcie na obiad podać naszą tradycyjną roladę z kluskami śląskimi i modrą kapustą. Uwierzcie, nie tylko zagraniczni goście będą zachwyceni ;). 

Tort, słodkości i inne cudowności

W komponowaniu menu na wesele, warto zwrócić uwagę na słodkości.

Wiem, że dzisiaj panny młode uwielbiają wybierać słodkie desery na wesele. Nie dziwię się im wcale, bo cukiernie prześcigają się z pomysłami na zachwycenie zarówno oczu, jak i podniebienia cukierniczymi wyrobami. Dobrze jest znaleźć miejsce na sali, gdzie te słodkości fajnie wkomponują się w Waszą stylizację. Może jest jakiś stary drewniany kredens, na którym można poukładać słodkości? Podpytajcie Waszą cukierniczkę, z pewnością podpowie Wam jak zaskoczyć gości. 

Polecam wpleść do słodkiego menu typowe śląskie słodkości – na deser szpajzę, a na słodkim bufecie mogą znaleźć się np. kołocze. Przecież nie każdy dzisiaj obdarowuje nimi przed weselem, a jednak jest to symbol mocno kojarzony z naszymi śląskimi tradycjami ślubnymi. Ułożenie go na słodkim stole będzie ukłonem w stronę tradycji. 

A tort? Smak i wygląd jest kwestią gustu, ale co powiecie na to, by podać go w jakiś nietypowy sposób? Zobaczcie, co oferuje lokal – może ma piękny stary drewniany stolik. Albo totalnie zaszalejcie i podajcie go na wozie do przewozu węgla! A skąd taki wziąć? Rozejrzyjcie się po swojej sali, być może znajdziecie tam takie cuda, które pozwolą Wam wykorzystać nietypowo elementy wyposażenia wnętrza. Zapytajcie także managera o pomoc w tej kwestii – może ma coś schowanego na zapleczu, co świetnie nada się na podanie tortu w śląskim stylu ;). 

Dekoracje i papeteria w śląskim stylu 

Papeteria ślubna i dekoracje to dla mnie zwieńczenie stylu wesela. Dlatego, gdy planujecie ślub ze śląskim charakterem, to koniecznie zacznijcie już tworzyć ten klimat od zaproszeń. To będzie dla Waszych gości wprowadzenie do stylu wesela. 

Zaproszenia ślubne mogą nawiązywać do śląskiego charakteru ślubu poprzez grafikę, symbolikę czy kolory. Tutaj możliwości są ogromne i zależą od miejsca i stylu lokalu, który wybraliście. Mogą być bardziej eleganckie z delikatnymi śląskimi motywami, lub mocno folkowe, gdy postawiliście na mocniejsze ludowe akcenty.

Przy zaproszeniach warto pokusić się, by pojawiły się teksty zarówno po polsku, jak i po śląsku! I zróbcie tak samo z menu na weselu – zamawiając karty na stoły, umieśćcie w nich informacje o daniach w dwóch językach. Z pewnością będzie to świetnie nawiązywać do tradycji.

A dekoracje? Mogą być luźną inspiracją ze śląskim węglem i stanowić tylko ciemne akcenty pośród innych kolorów na sali. Albo wręcz przeciwnie – zabawcie się w dosłowność i wprowadźcie na stoły kamień i węgiel, który będzie wraz z kwiatowymi aranżacjami stanowił oryginalną całość. 

Jedno jest pewne – śląskie akcenty są różnorodne, dają wiele możliwości aranżacji i stanowią nowoczesny sposób na wprowadzenie tradycji na wesele. 

Śląska sesja zdjęciowa 

Jestem Ślązaczką zakochaną w swoim regionie i bardzo chciałam stworzyć sesję stylizowaną z prawdziwym klimatem, ale taką, jakiej jeszcze nie było. Wspólnie z całą śląską brygadą stworzyłam sesję, w której oddałam ducha współczesnego Śląska, pamiętając jednak o naszych korzeniach. 

Od razu wiedziałam, że na miejsce wybiorę postindustrialny lokal. Szyb Maciej w Zabrzu jest idealny pod tym względem. Jest to zespół obiektów dawnej Kopalni „Concordia”, a później „Pstrowski” w Zabrzu. Szyb Maciej jest na Szlaku Zabytków Techniki i Szlaku Śląskich Smaków. Idealnie w całym budynku łączy historię z nowoczesnością, zarówno od strony wizualnej, jak i kulinarnej. Co więcej, szyb można zwiedzać z przewodnikiem, nawet podczas wesela. Ale to nie było wszystko. Oprócz wielu wspaniałych ludzi, których zaprosiłam do współpracy, zamarzyłam o jeszcze jednym symbolu naszego regionu. Bardzo chciałam, by Zespół Pieśni i Tańca Śląsk był również bohaterem tej sesji. Nie powiem, że było łatwo, ale po wielu rozmowach, udało mi się namówić artystów do wspólnego projektu. Udostępnili nam nie tylko modeli wraz ze ślubnymi strojami pana młodego i panny młodej. Dodatkowo Zespół Pieśni i Tańca Śląsk zgodził się wypożyczyć nam typowe śląskie stroje drużbów. To było niesamowite i wyszło perfekcyjnie. 

Poznajcie tych, którzy pomogli w stworzeniu śląskiej sesji:

miejsce: Szyb Maciej https://www.szybmaciej.pl/pl/

fotograf: wosiakfotografia https://wosiakfotografia.pl/

film: Paweł Brzezina Silesiacam https://b-m.facebook.com/silesiacam/

florystka: Pani Bukiet https://www.instagram.com/pani_bukiet/?hl=pl

papeteria: O_callagraphy https://instagram.com/o_callagraphy?utm_medium=copy_link 

słodkości: Jagoda Strzelecka Blueberrycakery_pracownia https://www.facebook.com/profile.php?id=100063672247016

strój: zespolslaskoffcial http://zespolslask.pl/

wypożyczalnia dekoracji: rentit_wypozyczalnia_dekoracji https://www.instagram.com/rentit_wypozyczalnia_dekoracji/

makijaż i fryzura: Malwina Kowalska rococofryzjerstwowizaz https://www.instagram.com/rococofryzjerstwowizaz/?hl=pl

organizacja: Agencja Spinki – Spinka Dominika

 

Dziękuję wszystkim za współpracę.

PS A jeśli i Wam marzy się ślub na Śląsku, to zapraszam do siebie i wspólnie zorganizujemy wspaniałe wesele. 

Śląskie wesele – jak połączyć tradycję z nowoczesnością