Każdy z nas w dzieciństwie marzył, żeby być jednym z bohaterów bajek. Z czasem dorośliśmy, zamiast baśni czytamy powieści – dlaczego więc nie zostać ulubioną postacią literacką chociaż na jeden dzień? Ślub to idealny moment, by ziścić te marzenia! Dziś przedstawiamy kilka inspiracji dla miłośników książek Jane Austen.

Ceremonia w otoczeniu przyrody

Wczytując się w kolejne strony ukochanej powieści, na pewno wyobrażaliście sobie miejsca spotkań bohaterów. Osobiście jestem wielką fanką Jane Austen – przeczytałam każdą jej powieść (niektóre nawet wielokrotnie!), obejrzałam też wszystkie ich ekranizacje! Dlatego też marzę o zrealizowaniu ślubu lub przyjęcia właśnie w tym klimacie!

Częstym motywem m.in. w „Rozważnej i romantycznej” były długie spacery i romantyczne pikniki – idealnym miejscem będzie więc łono natury: polany pełne dzikich kwiatów i traw lub tajemnicze ogrody. Romantycznej Mariannie zawsze towarzyszyła przyroda, więc każda jej fanka postawi na ślub w plenerze.

Bardziej rozważne panny młode często wolą brać ślub w kościele lub w urzędzie – pamiętajmy wtedy jednak o „przemyceniu” ze sobą natury w postaci sporej ilości kwiatów. Na pewno przyda będzie nam osoba (najlepiej doświadczony konsultant ślubny), która zadba o elegancki wystrój tego wnętrza, zanim się tam pojawimy!

Przyjęcie weselne w klimatycznych wnętrzach

Organizacja wesel to niemałe wyzwanie – a co dopiero stylizowanych! Przyjęcie weselne w stylu Jane Austen musi przede wszystkim odbyć się w odpowiednim miejscu. Znalezienie go może trwać miesiącami… chyba że pomoże nam w tym agencja ślubna Perfect Moments! Do każdego regionu przydzielona jest konkretna konsultantka ślubna – dzięki czemu znamy najpiękniejsze lokalizacje w każdym zakątku kraju (i nie tylko!).

W upalne lato najlepiej będziemy bawić się w ogrodzie, gdzie będą nam towarzyszyć natura i przyroda – tak jak przygodom członkiń rodu Dashwood. Wesele w tym stylu może odbyć się bezpośrednio pod gołym niebem lub w ogromnej altanie. Miłośnicy dzieł autorki pamiętają również na pewno ogromne sale balowe i przepastne wnętrza – w dzisiejszych czasach atmosferę tę odnajdziemy w rezydencjach i dworkach. Tutaj para młoda na pewno poczuje się niczym Elżbieta i pan Darcy!

 

Dekoracje i atrakcje niczym z książki

Ślub i wesele w stylu niczym z powieści na pewno nie obejdą się bez romantycznych dekoracji: blasku świec, zwiewnych woali i pachnących kwiatów. Pamiętajmy, że diabeł tkwi w szczegółach! Zaproszenia, winietki i salę ozdóbmy koronkami, ubierzmy wszystko w delikatne pastelowe barwy.

Menu lepiej dopasować do naszych kubków smakowych niż do tego czym były zastawiane stoły w „Dumie i uprzedzeniu” czy w „Emmie” – możemy jednak zadbać o to, żeby pojawiły się akcenty z naszych ulubionych powieści. Mogą to być np. kruche ciasteczka z imionami bohaterów, elementy kuchni francuskiej, tort zdobiony cukrową koronką. Przyjęcia ślubne to nie tylko tańce i jedzenie – zadbajmy też o odpowiednie rozrywki dla naszych gości. Naszym zdecydowanym faworytem są starodawne gry na świeżym powietrzu przy wtórze muzyki na żywo.

Stroje z epoki – nie tylko dla pary młodej!

Jeśli chcemy, aby nasz ślub i wesele były niepowtarzalne i oddawały klimat książek, nie możemy zapomnieć o wyglądzie gości. Już w zaproszeniu poprośmy ich o dostosowanie się do tematu przewodniego przyjęcia i tym samym o odpowiedni ubiór.

Jeśli chodzi o stroje państwa młodych, to pan młody może zdecydować się na elementy ubioru charakterystyczne dla XIX wieku, czyli czasów, w których toczy się akcja wszystkich powieści: frak z kołnierzem, kamizelka, a pod szyją chusta.

Dla panny młodej najlepsza będzie suknia typu empire: z lejącego się materiału, odcięta pod biustem, lekka, zwiewna i mocno wydekoltowana. Możemy wybierać dowoli: skromna lub bogato zdobiona, z koronkami lub bez, całkowicie biała lub w różnych (pastelowych!) kolorach.

Organizacja ślubów niczym z kart powieści wymaga nie tylko ogromnej wyobraźni, ale także umiejętności wyszukiwania oryginalnych rozwiązań oraz znajomości branży ślubnej – a kto się zna na tym lepiej niż zawodowy wedding planner?

W stylu Jane Austen może się odbyć także każda inna uroczystość. Organizacja przyjęć stylizowanych to nasza specjalność – opowiedz nam o swoim wymarzonym dniu, a my go dla Ciebie zorganizujemy od A do Z.

Ślub w stylu powieści Jane Austen